1986 doğumlu olan İmren Nilay Tüfekci, Bornova Anadolu Lisesi sonrasında lisans eğitimini, 1 yılı Erasmus Programı ile gittiği Varşova’da olmak üzere, İngilizce İşletme bölümünde tam burslu ve derece ile tamamlamıştır.

2011 yılında Management Traniee (Yönetici Yardımcısı) olarak başladığı bankacılık mesleğini, 5.5 yılın sonunda Kurumsal Pazarlama departmanında yönetici pozisyonunda noktalamıştır. 2015 itibari ile kurucusu olduğu İmadal şirketler topluluğunda yönetim kurulu başkanı olarak ticari hayatına sürdürmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Türkiye’de büyük konut ve ticari inşaat projelerini yürüttüğü iş hayatında ayrıca yazılım geliştirme ve yatırım danışmanlığı sektörlerinde de faaliyet göstermektedir.

2020 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler bölümünde bir dönemi Washinghton D.C.’de olmak üzere yüksek lisans eğitimini, uzmanlık tezini ‘’A.B.D SEÇİM SİSTEMİNDE PAC’lerin (Political Action Committees, Siyasi Hareket Komiteleri) ÇALIŞMA ŞEKLİ ve TÜRKİYE’NİN YENİ YÖNETİM SİSTEMİNE UYARLANABİLİRLİĞİ’’ üzerine yazarak tamamlamıştır.

2019 yılı itibariyle yönetim kurulu üyesi olduğu TABA-AmCham (Türk Amerikan İş Adamları Derneği-Amerikan Ticaret Odası) Derneği’nde üye ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapmakta olup; bunun yanında Kagider, Dış Yönder ve UÇİD gibi STK’larda aktif rol almaktadır.

İmren Nilay Tüfekci evli ve 3 kız çocuk annesidir.